8K televizori

8K televizori ir paredzēti lielizmēra ekrānu piekritējiem vai tehnoloģiju entuziastiem. Jaunākie dati rāda, ka pircēji ar katru gadu sāk iegādāties aizvien lielāka izmēra LED televizorus. Tam ir divi izskaidrojumi. 1) Liela izmēra televizori kļuvuši pieejamāki vai lētāki. 2) Vēlme iegūt maksimāli lielu ekrānu savā istabā.

8K televizori

8K televizoru modeļu pieejamība šobrīd ir ierobežota, tomēr tādi ražotāji kā Samsung un LG Electronics piedāvā vairākus televizora modeļus. Veikalos šobrīd var atrast LED vai QLED televizorus un 8K OLED televizoru.

8K saturs šobrīd praktiski nav pieejams, tomēr ja atceramies pirmos 4K televizors, situācija bija ļoti līdzīga. Dažu gadus vēlāk satura pieejamība strauji uzlabojās. Ņemot vērā, ka televizors tiek pirkts uz vairākiem gadiem, tad ir vērts izskatīt iespēju iegādāties jaunāko tehnoloģiju, kuru varēs pilnībā izmantot tikai pēc vairākiem gadiem.

Kas ir 8K?

8K televizoru izšķirtspēja ir 7,680 x 4,320 pikseļi. Tas ir 4 reizes vairāk kā, kādreiz ierastajiem, Full HD televizoriem un uz ekrānā kopā ir 33.2 miljoni pikseļu. Šāds televizora ekrāns spēj rādīt daudz dzidrāku attēlu – īpaši dažādas detaļās vai tekstūras filmās vai attēlos.

8K televizori

Mājas apstākļos 8K televizoram nevajadzētu būt mazāka par 65 collām, jo savādāk var gadīties, ka starpība starp 4K un 8K izšķirtspēju būs praktiski neredzama.

Kādas ir ieteicamās prasības, lai skatītos 8K saturu?

Lai pilnvērtīgi izmantotu 8K televizora iespējas, tam ir nepieciešams vairāki priekšnosacījumi, lai iegūtu kvalitatīvu 8K saturu. Šobrīd tas ir pieejams ļoti ierobežotā daudzumā, tomēr nākotnē situācija var mainīties, pateicoties spēļu konsolēm un jauna, AV1 video kodekam, kurš spēs samazināt attēla izmēru par 35% salīdzinot ar šobrīd pieejamo labāko video kompresijas kodeku.

8K video saturs aizņem ļoti daudz datu apjoma, līdz ar to tam ir nepieciešams ātrs interneta pieslējums. Ieteicamais interneta ātrums būtu ne mazāks par 55Mbps, kuru visdrīzāk Latvijas apstākļos spēj nodrošināt tikai optiskais internets.

8K televizori

Pirms neilga laika Sony un Microsoft paziņoja par nākotnes spēļu konsolēm, kuras atbalstīs 8K izšķirtspēju, bet lai to saslēgtu ar 8K televizoru ir nepieciešams HDMI 2.1 pieslēgvieta un vads, jo tikai ar to jūs varēsiet iegūt visas LED televizora ekrāna priekšrocības.

Kur ir pieejams 8K saturs?

Šobrīd 8K saturu var skatīties YouTube, bet tas ir mazā daudzumā. Paredzams, ka nākotnē Netflix vai citi straumēšanas servisi sāks piedāvāt 8K saturu. Drīzumā būs jaunās spēļu konsoles – PlayStation un Xbox, kuras atbalstīs 8K spēles.

Paradoksāli, bet ja iepriekš mobilo telefonu un foto kameru uzņemtais video vai attēls, bija lielāks par TV ekrāna izšķirtspēju, tad šobrīd pārsvarā pieejamās ierīces nesasniedz kvalitāti un detalizāciju ko spēj parādīt 8K televizora ekrāns.