OLED un QLED televizori – tehnoloģiju atšķirības

Viena burta atšķirība (O vai Q), bet tanī pat laikā tik būtiska tehnoloģijas atšķirība. Katrai no tehnoloģijām ir savi plusi un mīnusi, tomēr OLED uzskatāms par nākamās paaudzes televizoru tehnoloģiju, tikmēr QLED televizori ir balstīts uz tās pašas LED LCD tehnoloģijas, kura ir uzlabota ar īpašu ekrāna slāni.

OLED televizori

OLED televizoru tehnoloģijas pamatā ir organiskas gaismas diodes, pateicoties kurām televizoram nav nepieciešams fona apgaismojuma, tas dod vairākas priekšrocības pret ierastajiem LED televizoriem. Salīdzināsim 5. galvenos punktus, kas ietekmē attēla kvalitāti:

Ekrāna kontrasts

Labākajiem no QLED televizoriem ekrāns ir sadalīts daudzos blokos, kuri var tiks ieslēgti vai izslēgti atkarībā no nepieciešamā attēla, kā arī QLED tehnoloģija paredz specialu slāni, kas uzlabo krāsas un kontrastu. Tomēr tas nesasniedz OLED televizoru kvalitāti, jo OLED TV to pikseļi ir katrs par sevi, līdz ar tos spēj attēlot daudz lielākas krāsu svārstības.

Ekrāna melnā krāsa

OLED televizoriem nav nepieciešams fona apgaismojums, kas ir galvenais traucēklis ideālai melnajai krāsai. Tas vainagojas ideālajā melnā krāsā. Šobrīd nav tehnoloģijas, kas spētu noslāpēt pilnība LED ekrāna fona apgaismojumu, lai iegūtu ideālo melno.

QLED televizori

Ekrāna spilgtums

QLED televizori, pateicoties savam LED fona apgaismojumam, var panākt daudz augstāku attēla spilgtumu nekā OLED TV. Tomēr šī īpašība arī ir traucēklis kontrastam un melnajai krāsai.

Ekrāna skata leņķis

Šobrīd LED ekrāniem ir vairākas tehnoloģijas kuras uzlabo skata leņķi un attēls nemaina krāsu vai neizkropļojas, skatoties uz to no sāniem, tomēr tā iespējas ir ierobežotas. OLED gadījumā, paša ekrāna slāņu skaits ir daudz mazāks un tam nav nepieciešama papildus tehnoloģija ideāla attēla ieģūsanai.

Citi parametri

4K un 8K izšķirtspēja, video attēla apstrāde ir vairāk atkarīga no ekrāna veida un procesora, kurš apstrādā bildi, tāpēc gan QLED, gan OLED televizoros var atrast dažādi risinājumi un attēla uzlabošanas iespējas, piemēram HDR esamība.

Apkopojot galvenos rādītājus var secināt, ka OLED kopumā sniegs labāku attēlu, bet tas nenozīmē, ka QLED ir sliktāks. Bieži attēla kvalitātes atšķirību būs iespējams redzēt tikai pie īpaša satura vai istabas apgaismojuma.

OLED televizoriem ik pa laika pārmet arī iedegšanas problēmu, lai gan internetā pieejami vairāki nopietni test, piemēram no Rtings.com, kas pierāda šīs problēmas neesamību ja televizors netiek lietots 24 x 7 bez apstājas.