HDR saturs un televizori

HDR tehnoloģijas paradīšanas ir uzskatāma par vienu no būtiskākajiem attēla kvalitātes lēcieniem pēdējā desmitgadē. Līdz ar 4K televizoru parādīšanos, HDR tehnoloģija TV ekrānos kļuva plaši izmantojama, un šobrīd ar to ir aprīkoti visi vidējās klases vai premium klases LED un OLED televizori.

Kas ir HDR?

HDR tehnoloģija nodrošina augstāku spilgtumu un kontrastu parastajai bildei. Līdz ar to televizors spēj parādīt tumšās ainas daudz kvalitatīvāk un pārsteidzošā kārtā attēlot objektus, kuri bez HDR tehnoloģijas nemaz nebūtu redzami. Parastā televizora ekrāna spilgtums parasti ir 300 – 500 nitu robežās, bet HDR televizora spilgtum brīžiem var pārsniegt 2000 nitu, lai parādītu visas satura detaļas.

Kā darbojās HDR televizori

Mūsdienīgs LED televizora ekrāns bieži spēj parādīt vairāk krāsas par to ko nodrošina satura signāls. HDR tehnoloģija spēj pārveidot satura avota signālu un attēlot daudz vairāk krāsu, kas attēlu padara daudz dzīvāku un reālistiskāku. Piemēram starp melno un balto krāsu būtu 100 pelēkie toņi, bet HDR tehnoloģija spēj pārveidot saturu, lai tas attēlotu 1000 pelēko toņu. Tādā veidā attēls kļūs daudz detalizētāks.

Kādas HDR versijas ir pieejamas

Attīstoties HDR tehnoloģijai, paralēli arī izkristalizējas dažādi to paveidi, pie kuriem strādāja dažādi uzņēmumi. Izvēloties televizoru būtu vēlams pievērst uzmanību, cik daudz HDR veidus tas atbalsta, lai nebūtu jāpiemeklē īpaši paredzētu saturu iegādātajam televizoram. Šobrīd ir pieejami 4 HDR tehnoloģiju veidi.

HDR10 – šis ir vis populārākais un visplašāk izmantotais HDR veids, jo tas ir atvērts visiem TV ražotājiem un ir pieejams bez bezmaksas. HDR10 nodrošina 10-bitu krāsu gammu, salīdzinot ar 8-bitu krāsu gammu parastajiem televizoriem. Tomēr citi HDR risinājumi ir pārāki par šo atvērtā tipa risinājumu.

Dolby Vision HDR tehnoloģija

Dolby Vision – ir populārs HDR risinājums, kuru izstrādāja Dolby Labs uzņēmums. Dolby Vision nodrošina 12-bitu krāsu gammu, kas paver vēl lielāku krāsu toņu skaitu un iespējas attēla detalizācijai un spilgtumam. Šis risinājums arī satur atsevišķu datu plūsmu, kas sniedz informāciju katram attēlam kadram. Šo risinājumu atbalsta ne visi TV televizori, jo tā izmantošana ir jāsaskaņo ar Dolby. Šobrīd Dolby Vision ir pieejams Sony un LG televizoros. Lielisks papildinājums HDR attēlam ir arī Dolby Atmos skaņas risinājums. Apkopojot skanu un attēlu, mājās var iegūt kinoteātrim līdzīgu skatīšanās pieredzi.

HDR+ ir uzlabots HDR10 risinājums kuru izmanto Samsung un Philips televizoros. Šis HDR risinājums ir atlernatīva Dolby Vision tomēr dažos parametros tas poekāpjas un būtiskākais no tiem ir satura pieejamība.

Pieejami arī citi mazāk pazīstami un uzmantoti HDR tehnoloģijas risinājumi, kā HGL un Advanced HDR by Technicolor.

HDR saturs

Lai skatītos HDR saturu ir nepieciešams īpašs saturs, kurš satur HDR kadru informāciju un tas ir plaši pieejams vairākos video straumēšanas servisos, kā Netflix vai Amazon Prime, Google movies, Itunes. HDR saturs nav tikai video materiālos, bet tas ir plaši pieejams arī spēlēs.