OLED televizori
OLED televizoru tehnoloģija tiek uzskatāma par nākamās paaudzes ekrānu tehnoloģiju pēc LED televizoru ēras, kas šobrīd ir vispopulārākā ekrānu tehnoloģija. Pirmie OLED ekrāni tika prezentēti 2012. gadā dažādās starptautiskās izstādēs. Tie bija maza izmēra prototipi, kas spējā parādīt labāku attēlu par tā brīža labākajiem televizoriem.
Galvenās šo televizori priekšrocības ir izcilā melnā krāsa, kontrasts, skata leņķis un enerģijas patēriņš, kā spēja veidot īpaši plānus un dažādas formas ekrānus. Tomēr, pirmajiem modeļiem bija arī būtisks trūkums, kā ekrāna dzīves ilgums – iedegšana, kura bija raksturīga arī plazmas televizoriem. Kopš 2017. gada šī problēma ir veiksmīgi novērsta.
Par OLED televizoru pārmācējiem tie uzskatīts uzņēmums LG Electronics, kurš ieguldot lielus līdzekļus uzsācis šo televizoru ražošanu un pirmie OLED ekrāni Latvijā paradījās 2013. gadā no LG. Mūsdienās šī jau ir pilnvērtīga TV kategorija, jo OLED televizorus var iegādāties arī no Philips, Sony, Panasonic un citiem ražotājiem. Šajos televizoros ir atrodamas gan WebOS Smart TV, gan Andorid TV Smart TV platformas.
Kādas ir OLED televizoru priekšrocības?
OLED televizoru galvenā priekšrocība ir tās ekrāna vienkāršība, ko šai tehnoloģijai nav nepieciešams aizmugurējais apgaismojums, kas pasliktina spēju attēlot izcilu melno krāsu. OLED ekrāniem katrs pikselis ir pats par sevi, līdz ar to tas var tikt ieslēgs vai izslēgts pēc nepieciešamības. Šāda pieeja nodrošina ne tikai izcilu melno krāsu, bet labāku kontrastu un skatu leņķi, kas ir būtisks aspekts attēla kvalitātes novērtēšanai.
Ar ko atšķiras OLED televizori no LED televizoriem?
Tradicionālie LCD televizori attēla veidošanai nepieciešams aizmugurējais apgaismojums, bet OLED TV gadījuma tas nav nepieciešams. LED televizoriem aizmugurējais apgaisojams ir sadalīts vairākos blokos, kuri pēc nepieciešamības ieslēdzas vai izslēdzas tomēr ar šādu uzlabojumu nevar panākt OLED televizoru līdzvērtīgu attēlu.
Mūsdienās ir atrodami arī modificētais LED tehnoloģijas, kā QLED televizori un NanoCell televizori. Šie televizori parāda būtiskus uzlabojumus kontrastā un skatu leņķī, tomēr īsto melno krāsu tie nespēja attēlot.
Otra būtiskāka atšķirība ir dizains. Šobrīd plānākais OLED televizors ir vien 3 mm biezs un ir pieejami arī dažādu formu izlocīti vai ielocīti modeļi. LED televizoriem šāds plānums un formu veidošana ir ļoti ierobežota. Līdz ar to OLED televizoru dizaina iespējas ir ar daudz plašākām iespējām.
Pārējās attēla un skaņas vai Smart TV funkcijas var būt līdzvērtīgas, jo nav atkarīgas no ekrāna veida, tomēr viena būtiska atšķirība ir OLED televizori cena, tā ir būtiski augstāka par parasto LED televizoru, lai arī pēdējos gados būtiski samazinās.
Kāda ir OLED televizoru nākotne?
Šobrīd tā ir jaunākā TV kategorija, kurā ar katru gadu parādās vairākas inovācijas dizainā, pateicoties OLED ekrānu iespējām, kā īpaši plāns televizors (~3mm) vai sarullējams televizors, ielocīts vai izlocīts ekrāns. Mūsu ierastajās formās un izmēros OLED televizoru piedāvātais modeļu skats ik gadu pieaugs un līdz ar to arī cena varētu samazināties, kas veicinās arī šo ekrānu lielāku pieprasījumu. Šodien OLED televizori ir nopērkami gan 4K izšķirtspējā, gan 8K izšķirtspējā.