Smart TV televizori

Smart TV televizoru galvenā funkcijas ir nodrošināt vieglu pieeju saturam pēc pieprasījuma. Šādā veidā TV skatītājs vairs nav piesiets pie noteikta televīzijas kanāla programmas un var izvelēties ko un kad skatīties pēc savām velmēm. Otra būtiskākā Smart TV funkcija ir nodrošināt vieglu bezvadu savienojumu ar datoru, telefonu vai planšeti. Šobrīd veikalos pārsvarā visi 4K televizori ir ar Smart TV funkcionalitāti un to iespējas ir daudz plašākas par ierastām pamata funkcijām.

Samsung Smart TV televizori

Latvija biežāk lietotās Smart TV platformas ir LG WebOS, Smasung Tizen un Android TV, kuru izmanto vairāki citi televizoru ražotāji. Lai arī Smart TV platforma pārsvarā ir iebūvēta televizoros, šobrīd vairāki uzņēmumi piedāvā arī savus viedtelevīzijas jeb interaktīvās televīzijas risinājumus, kā LMT viedtelevīzija vai TET Helio interaktīvā televīzija, kuras pamatā ir Android TV risinājums. Tomēr, lai lietotu šīs televīzijas ir jāpieslēdz atsevišķa viedierīcē pie esošā televizora, izmantojot HDMI savienojumu.

Katram no Smart TV risinājumam ir savas priekšrocības un trūkumi. Tāpēc te būs neliels Smart TV platformu salīdzinājums (balstīts uz populāru IT portālu viedokli, ballēs no 1 - 5).

Smart TV televizori
Smart TV Tizen WebOS Android TV Ārējās ierīces
Televizori Samsung LG Electronics Sony, Philips Jebkurš TV
Lietošanas ērtums 4 5 3 4
Ātrdarbība 5 5 4 4
Aplikāciju pieejamība 4 4 5 3
Smart TV popularitāte 5 4 3 3
Savienojamība ar ierīcēm 5 5 2 2 (daļēja)
Tālvadības pults 5 5 4 2 (papildus)
Rezultāts 4.6 (1) 4.6 (1) 3.8 (2) 3.2 (3)
Uzzini vairāk Samsung Smart TV LG Smart TV Android Smart TV

Ārējām ierīcēm noteikti ērtuma ziņa (papildus ierīce, papildus pults), lietojamības (ierobežojumi savienojumus) un ātrdarbības ziņa bieži vien būs zaudētājas salīdzinot ar TV ražotāja iestrādāto Smart TV risinājumu, tomēr lielākoties tam šīm ierīcēm ir konkrēts pielietojums un funkcijas, kuru darbība ir nevainojama.

Smart TV televizori
Ierīces Apple TV Amazon Fire TV Google Chromecast Helio televīzija LMT televīzija Baltcom televīzija
Lietošanas ērtums 4 4 5 4 4 4
Ātrdarbība 5 4 4 4 4 3
Satura pieejamība 4 5 6 4 4 3
LAT / RUS saturs 2 2 3 5 5 5
Tālvadības pults 5 5 nav 4 4 4
Savienojamība ar ierīcēm 4 5 5 4 4 4
Cena 3 5 5 4 4 5
Rezultāts 3.9 (4) 4.2 (2) 4.5 (1) 4.2 (2) 4.2 (2) 4.0 (3)
Uzzini vairāk Apple TV Google Chromecast

Šī salīdzinājuma rezultātus nevajadzētu uztvert viennozīmīgi, jo katrai no šīm ārējai ierīcei ir sava funkcionalitāte un pakalpojumu klāts, ko varētu iegūt.

Kas ir Smart TV?

Lai iegūtu labāku priekštatu, kas ir Smart TV televizors ir jāsaprot, kas nav Smart TV. Pirmie televizori bija tikai ekrāns uz kuru varēja skatīties dažādas filmas un TV raidījumus. Smart TV televizors ir vairāk kā mobilais telefons vai dators uz kuru var palaist dažādas aplikācijas programmas un izmantot citiem nolūkiem.

Mūsdienu Smart TV platforma ļauj pārvaldīt mājas sadzīves tehniku, apgaismojumu un daudz ko citu. TV kontrole var būt veikta ar balss vadību vai žestiem. Saturu var skatīties sev vēlamā laikā un vērot programmu pārsūtot video uz savu planšeti. Kādam ir jābūt interneta pieslēgumam priekš Smart TV?

LG Smart TV televizori

Ja parastam LCD televizoram, lai skatītos labā kvalitātē saturu, ir nepieciešams labs TV signāls, tad Smart TV televizora lietošanai būtiskākais ir labs interneta pieslēgums. Televizora interneta pieslēgums iespējams caur vadu vai bezvadu savienojumu (Wi-Fi). Nepieciešamais interneta ātrums ir atkarīgs no ekrāna un satura kvalitātes. Ja jums mājas ir parasts HD izšķirtspējas televizors, tad pietiks ar 3Mbps interneta ātrumu, ja vēlaties skatīties Full HD saturu, tad būs nepieciešams 6Mbps interneta ātrums. Tomēr, ja jums mājās ir 4K televizors un vēlaties skatīties augstākā iespējamā kvalitātē savu vēlamo filmu, tad nāksies rēķināties ar optiskā interneta pieslēgumu, kurš spēj nepārtraukti nodrošināt no līdz pat 25Mbps interneta pieslēguma ātrumu.

Vai Smart TV televizors var aizvietot ierasto televīziju?

Tas atkarīgs no satura ko vēlaties skatīties. Smart TV televizori sniedz pieeju plašam satura klāsta, tomēr šis saturs pārsvarā ir maksas saturs. Kā arī Latviešu valodā saturs būs pieejams mazā daudzumā, jo populārākās video straumēšanas aplikācijas ir ārzemēs veidotas.

Philips Smart TV televizori

Straumēšanas būtiskākais trūkums ir TV tiešraides (šovi, sports). Tiešraižu nodrošināšana ir grūti un dārgi realizējams pasākums, tāpēc to pieeja ir ierobežota. Līdz ar to varam secināt, ka Smart TV televizors nevar aizvietot ierasto digitālo vai viedtelevīziju.

Nākotnē šī situācija mainīsies, jo aizvien populārāki paliek IPTV risinājumi, kas nodrošina ierasto televīzijas saturu, izmantojot interneta pieslēgumu. IPTV atrisina tiešraižu problēmu, jo tiek pārraidīts ierastas TV kanāls.

Kādas ir Smart televizoru populārākās aplikācijas?

Latvijā populārākās aplikācijas ir video straumēšanas servisi, kā Shortcut TV, Megogo vai Netflix. Tie ir izteikti filmu un raidījumu straumēšanas servisi, kuri patstāvīgi tiek papildinātie ar jaunu saturu. Pati populārākā aplikācija ir YouTube, kura ir atrodama visos mobilajos telefonos un ne tikai. Iecienītas arī ir IPTV aplikācijas NanoCell televizoros, kuras pašas par sevi saturu nepiedāvā, bet tām ir nepieciešamas satura avots. Šo IPTV avotu var iegādāties dažādos portālos, tomēr bieži vien šis saturs nav legāli iegūts.